Z historii szkoły
Minęło 45- lat- szkic z historii SP3
NASZA SZKOŁA WCZORAJ I DZIŚ
Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział,
ale żeby dobrze wiedział,
nie, żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał;
nie, żeby go wszystko troszkę obchodziło,
a żeby go coś naprawdę zajmowało.
Janusz Korczak
Historia naszej szkoły rozpoczyna się w roku 1980, kiedy to 19 stycznia naukę w nowym budynku przy ulicy Widnichowskiej 4, rozpoczęło 625 uczniów. Placówka otrzymała imię Janusza Korczaka – pedagoga, lekarza, pisarza, a przede wszystkim wielkiego przyjaciela dzieci.Pierwszym Dyrektorem Zbiorczej Szkoły Gminnej, bo tak wówczas brzmiała pełna nazwa naszej placówki, został p. Brunon Czech, zastępcami: p. Bonawentura Święcicki i p.Tadeusz Mariański, a później p. Jadwiga Bagińska. W archiwalnej kronice czytamy: Jest to pierwsza w Ostrowi Mazowieckiej szkoła o zreformowanym systemie nauczania. Okres nauki będzie trwał 10 lat. Pedagodzy i młodzież są pełni zapału do pracy nowym systemem. Chcemy zostać wzorową szkołą na naszym terenie. Zagospodarowanie i urządzanie budynku szkoły stało się nadrzędnym zadaniem dla wszystkich pracowników, a także uczniów i rodziców. Pracownie wyposażono w pomoce naukowe, zgromadzono księgozbiór biblioteczny, uporządkowano teren wokół szkoły. Pierwszego września 1980 roku próg nowej, pachnącej świeżością szkoły, przekroczyli uczniowie, z ust których padły symboliczne, ale wiele znaczące słowa: Będę zawsze strzec honoru i dobrego imienia mojej Szkoły, będę się uczył tego, co mądre i piękne …. Bardzo ważną datą jest drugi września 1984 roku, kiedy to Szkoła przestaje być placówką gminną i otrzymuje nową nazwę: SZKOŁA PODSTAWOWA NR3 IM.JANUSZA KORCZAKA W OSTROWI MAZOWIECKIEJ. Nowym dyrektorem Szkoły zostaje p.Bonawentura Święcicki, który pełnił swoją funkcję w latach 1981-2006. Na stanowisko wicedyrektora zostały powołane panie: Jadwiga Bagińska i Henryka Kur, którą po kilku latach zastąpiła p.Irena Ślepowrońska.
Z roku na rok przybywa uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi. Odbywają się akademie, apele, przedstawienia, festiwale, jasełka, turniej klas ósmych, zabawy, wieczorki, zawody sportowe i wiele innych. Działają koła zainteresowań, organizacje uczniowskie, drużyna harcerska, chór szkolny i sklepik. Wychowawcy organizują uczniom atrakcyjne wycieczki krajowe i zagraniczne, biwaki, obozy i zielone szkoły. Mury szkoły opuszczają absolwenci, wśród których co roku można spotkać laureatów i finalistów olimpiad i konkursów. W szkole życzliwie witani są uczniowie niepełnosprawni, dla których został zbudowany podjazd oraz przystosowane pomieszczenia.W latach 2006-2012 funkcję dyrektora szkoły pełni p. Waldemar Pałys. Jego zastępcą do roku 2009 jest p. Jadwiga Bagińska, następnie p. Alina Borys. W tym czasie na terenie placówki powstaje kompleks sportowy ORLIK, natomiast w nowym pomieszczeniu biblioteki – Centrum Informacji Multimedialnej. Ważnym wydarzeniem w historii Szkoły jest nadanie Sztandaru połączone z obchodami 30-lecia placówki. W kilku oddziałach uczą się klasy integracyjne. Zmienia się nazwa szkoły: SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR3 IM. JANUSZA KORCZAKA W OSTROWI MAZOWIECKIEJ. Od roku 2012 funkcję dyrektora szkoły pełni p. Teresa Wilczyńska, zastępcy - p. Jolanta Swaczyna. Szkoła kontynuuje piękne tradycje, lecz równocześnie stara się sprostać nowym wyzwaniom. Powstaje profesjonalna strona internetowa, prężnie działa Samorząd Uczniowski, chór Fantazja, liczne koła zainteresowań. Nasi uczniowie osiągają sukcesy w różnorodnych konkursach, zawodach sportowych, biorą udział w akcjach charytatywnych, walczą o tytuł i pucha Superklasy, uczestniczą w miejskich obchodach świąt państwowych. W życie szkoły chętnie włączają się rodzice, pomagając przy organizacji imprez i uroczystości. 1.09.2015r. następuje zmiana Dyrektora oraz przekształcenie 6-klasowej SP3 im. Janusza Korczaka i Gimnazjum Publicznego nr3 w ZESPÓŁ SZKÓŁ PUBLICZNYCH NR3 W OSTROWI MAZOWIECKIEJ. 1.09.2017r., w związku z wygaszeniem gimnazjum spowodowanym reformą oświaty, powstaje ośmioklasowa SZKOŁA PODSTAWOWA NR3. Funkcję Dyrektora Szkoły pełni p. Elżbieta Stefania Mariańska, zastępcami są panie: Elżbieta Żubrowska oraz Jolanta Swaczyna, a od 1.09.2020 roku – p. Monika Gniazdowska.
Stopniowo dzienniki tradycyjne zastępuje dziennik elektroniczny Librus. Powstaje nowa biblioteka z czytelnią i kącikiem internetowym. Klasopracownie są wyposażane w nowoczesny sprzęt multimedialny – komputery, monitory, tablice interaktywne. Szkoła przystępuje do programów: Laboratorium Przyszłości, Poznaj Polskę, Posiłek w szkole, Narodowy Program rozwoju czytelnictwa. Prowadzone są innowacje pedagogiczne z różnych przedmiotów, mające na celu poprawę efektywności procesu nauczania i uczenia się, a także wzbogacenie doświadczeń edukacyjnych uczniów. Prężnie działa Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Wolontariatu. Uczniowie biorą udział w licznych akcjach charytatywnych, m.in. Paczka na Kresy, Fundacja świętego Mikołaja, Szlachetna Paczka i wiele innych. Co roku organizowane są kiermasze świąteczne, konkursy, apele z okazji świąt państwowych. Chętni uczniowie uczestniczą w zajęciach szachowych, biorą też udział w turniejach szachowych osiągając bardzo dobre wyniki. Ciekawą inicjatywą są wyjazdy uczniów naszej szkoły na warsztaty z języka angielskiego - Euroweek oraz wycieczka do Wielkiej Brytanii, a także udział w lekcjach języka angielskiego prowadzonych online z Obserwatorium Astronomicznego z Brembate di Sopra we Włoszech. Jako placówka wyszliśmy obronną ręką z pandemii Covid-19, kiedy należało w znacznym stopniu przeorgnizować pracę szkoły. Nasza szkoła jest otwarta na różne wyzwania, czego dowodem jest przyjęcie wielu uczniów z ogarniętej wojną Ukrainy. 6.12.2022r. SP3 otrzymuje tytuł SOLIDARNA SZKOŁA za pozyskanie środków na Fundację św. Mikołaja, która przyznaje stypendia dla uczniów. Warto również wspomnieć o sukcesach naszych uczniów w licznych konkursach przedmiotowych, w tym w mazowieckich Talentach, w których Nikola Samsel i Kacper Krystoszyk zdobyli tytuł Multilaureatów.Historia naszej szkoły to 45 lat wytężonej nauki, pracy i zabawy. To kawał życia kilku pokoleń uczniów i nauczycieli. Ważne jest, aby z sympatią wspominali miejsce, które miało i ma za zadanie kształcić i pomagać młodym ludziom, by każdy z nich stał się tym, kim stać się może.
opracowały: Dorota Lipka, Dorota Pawłowska